Українська мова, 4 клас.
Тема: Узагальнення знань про іменник. Робота із зоровими диктантами за методикою І .Т. Федоренка.
Мета: Узагальнити вивчене у початкових класах про іменник. Розвивати увагу,
логічне мислення; вдосконалювати оперативну пам’ять учнів.
Обладнання: таблиця.
Хід уроку
1. Організація класу
А зараз, діти, підтягніться.
Один одному щиро всміхніться.
На урок старанність не забудьте взяти.
Сядьте всі рівненько,
Почнемо працювати.
А щоб нам
краще працювалося зробимо зарядку.
2. Фонетична зарядка:
а) промовляння скоромовки
«Годувала ґава гавеня на ганку.
Зготувала в горщику гарну
запіканку»
( Скоромовка записана на дошці)
б) змагання «Хто краще промовить
скоромовку», «Хто більше знає
скоромовок»
3.
Гра «Хто більше?» - узагальнення знань про іменник (повторення
теоретичного матеріалу)
-
Що називається іменником?
-
Які іменники відповідають на питання Що?
-
Які іменники відповідають на питання Хто?
-
З якої букви пишуться власні іменники?
-
За чим змінюються іменники?
-
Що таке початкова форма іменника?
-
Назви відмінки і питання до них.
-
Які є числа іменників? Навести приклад.
-
Як розрізняються рід іменників?
-
Яким членом речення може виступати іменник?
4. Вправа «Перетвори слова в
іменник»
Зимовий, сніговий, хлібний,
лопатити, рогатий, кінний, багатіти, водяний.
5. Шаради. Слова – відгадки
записати в орудному відмінку.
а) З «у»
росту я у лісочку,
Червонію
під листочком.
З «и» я пташечка маленька,
Голівка
в мене голубенька.
(Суниця – синиця)
б) З «к» я
пізно достигаю,
Лікувальну силу маю.
Якщо «к» на «м» змінити,
Буду в
літку я родити.
(Калина – малина)
в) З «ч»
посуду позначаю,
З «м» дівчаток називаю.
(Чаша – Маша)
6. Скласти і записати
речення, підкреслити іменники, визначити їх рід, число, відмінок.
а) сонце, в, густий, ліс, зазирнуло, яскраве.
(Яскраве
сонце зазирнуло в густий ліс.)
Б) до, починається, дитинства, любов, раннього,
мови, рідної, з.
(З
раннього дитинства починається любов до рідної мови.)
7. Роботи з підручником: впр.220.
Визначити відмінок іменників, що вживаються з
прийменником.
8. Хвилинка каліграфії.
Слуховий диктант.
Речення диктується один раз – без повторень.
Замерзла на морозі берізка при дорозі.
Сонячний промінець заглянув у вікно.
В лісі ковзанку з води збудували холоди.
9. Гра «Перехрестя»
А
|
А
|
|||
А
|
А
|
|||
А
|
||||
А
|
А
|
|||
А
|
А
|
1) Письмове оголошення про
концерт, виставу (Афіша)
2) Велика красива
будівля (Палац)
3) Великі муровані
ворота (Брама)
4) Огляд військ (Парад)
5) Круглий майданчик у
цирку, де виступають артисти. (Арена)
Визначити рід іменників.
10. Зоровий диктант (6 сек.)
1) Срібні колючки інею вкрили
кожне деревце. (35)
2) Лежить на столі хліб –
пишний, теплий, пахучий. (36)
3) На столі перед тобою лежить
новенький зошит. (37)
4) Тільки зелена озимина
нагадувала про осінь. (37)
5) Поруч з жовтим листком на
гілці висіло яблуко. (38)
6) На лозах винограду сяяло
золотом важкі грона. (38)
-- Встановити зв’язок між словами
одного речення (на вибір)
-- Визначити відмінок іменників.
11. «Мовний аукціон». Назвати іменники, об’єднані темою «Школа» (Їжа)
(переможець той, хто назве свій
іменник останнім)
12.Кросворд.
Відгадати загадки, відгадки –
іменники записати по порядку в клітинки.
І ви отримаєте оцінку вашої
роботи на уроці.
1)
На городі тичка, а на тичці – півень у червонім ковпаку. (мак)
2) Стоять у полі сестрички: жовті
очка білі вічка. (ромашка)
3) Я найперша зацвітаю синім цвітом
серед гаю. Відгадайте, що за квітка, бо
мене не стане в літку. (пролісок)
4) Стою стрункий, високий, в
зелених шатах я.
І золотом убрана голівонька моя. (сонях)
5)
Я кругленька, червоненька, з хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть і до столу
подають. (редиска)
6. Хто мене роздягає, той
сльози проливає. (цибуля)
7. Цвіте синьо, лист
зелений, квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив - його не займає. (барвінок)
Дякую за роботу.
Немає коментарів:
Дописати коментар